יום ראשון, 26 בינואר 2014

מליאה חדשה - תקופת התארגנות והתחלות ראשונות

השתלמות חברי מליאה
אתמול התקיימה ברמת רחל השתלמות לחברי מליאה במועצות אזוריות על ידי מרכז הדרכה לשלטון המקומי במשרד הפנים. החלק העיקרי ניתן בידי משפטנית ממשרד הפנים, עו"ד נעה בן אריה. בין הנושאים שעלו הם הזכות לקבל מידע, אלו מסמכים ניתן לקבל? (באופן כללי כל מסמך קיים שלא נוגע לצנעת הפרט), שאלת ניגודי עניינים (כיצד ינהג חבר מליאה שאשתו מנהלת בית ספר), מינוי בעלי תפקידים ברשות ועבודה עם פקידי המועצה (הגבול הדק לפעמים בין קביעת מדיניות לבין ניהול מקצועי). זו הייתה הזדמנות לפגוש מכרים חדשים, חברי מליאה מגיתית שבמזרח ועד עין נקובא במערב, וגם חבר ותיק, אבנר שמיר מנגוהות. נכח גם ראש המועצה הטרי של דרום הר חברון יוחאי דמרי, דיברתי איתו קצת על נושא כביש 'לב יהודה' והוא אמר לי שהוא רואה בכך את אחד המפתחות המרכזיים לשיפור הנגישות של הר חברון לכיוון ירושלים, וישמח להשתתף בקידום הכביש.
ישיבת מליאה
בהמשך הערב התקיימה ישיבת מליאה, הישיבות מתקיימות פעם בחדש בשעות הערב. סדר היום נקבע על ידי ראש המועצה, אבל גם חבר מועצה מן המניין יכול להשפיע על סדר היום על ידי בקשה להעלאת נושא לסדר היום, והגשת שאילתא.  
המצב המדיני
הישיבה נפתחה בדברים של ראש המועצה דוידי על המצב המדיני, שתיאר את הערפל המדיני ששורר כעת. כך הגדיר זאת הרב עמיחי גורדין (נציג אלו"ש): "מי שיודע מה קורה לא מדבר, ומי שמדבר לא יודע". המועצה שותפה לצעדה שמתארגנת ל'מבשרת אדומים' ביג' אדר א' בקריאה להיום הבטחת ראש הממשלה לבנות את השכונה שתחבר את ירושלים למעלה אדומים ותציל את בירת ישראל מעניבת החנק של הבנייה הערבית ממזרח.
ועדות המליאה
התבצע שיבוץ לוועדות המליאה, ואני שובצתי לוועדת קרקעות והתיישבות. חשוב לציין שבאופן עקרוני ניתן לשלב בחלק מועדות המליאה גם תושבים שאינם חברי מליאה, כך למשל התמנתה ועדת הנצחה לחללי הטרור בראשות רותי גיליס-ארנוולד. אם לדוגמה יש תושב שנושא איכות הסביבה בוער בעצמותיו והיה רוצה לקדם אותו ברמה הגושית, הוא מוזמן לפנות אלי או לראשי/מנכ"ל המועצה ולבקש להצטרף לועדה. 
אגרת מבני ציבור - 
המצב הקיים ביישובי המועצה היום הוא שבחלק גדול מהיישובים הכסף הנדרש לבניית מבני ציבור נגבה על ידי היישובים דרך האגודה השיתופית, 'דמי כניסה', 'מס בית כנסת', 'קניית מגרשים' ושאר דרכים יצירתיות. לעומת זאת יש יישובים בהם לא התבצעה גביה במשך השנים, וכן מתעוררים צרכים חדשים, הרחבות של יישובים ועוד שדורשים את הסדרת הנושא. 'דרך המלך' החלקה ביותר מבחינה משפטית ושלטונית לגביית כספים עבור מבני ציבור היא בעזרת אגרת מבני ציבור שמוטלת על ידי הרשות המקומית. אתמול התקיים דיון ראשוני בנושא במליאת המועצה, כרגע לגבי היישוב נוקדים. עד כה, אגרת מבני ציבור הוטלה רק ביישוב אחד, הר גילה, והתעוררו שם בעיות ומתחים (זה הגיע עד בג"ץ - ואפילו הוא לא רצה להתעסק עם זה וגלגל את הנושא לבית משפט השלום ...) שיהיה צורך ללמוד מהם על מנת שלא ליפול בהם שוב. כמובן שעולות שאלות כבדות משקל -
  • האם האגרה נגבית בצורה שווה מכל התושבים, או שכשמתבצעת הרחבה ניתן לגבות רק מהמצטרפים החדשים? (זו הייתה ההחלטה בהר גילה, אחת הסיבות למתחים. שאלה זו עלתה ביישובנו לקראת בניית פרוייקט 'משהב', שבה ועלתה לסדר היום לאחרונה, ואכמ"ל)
  • האם האגרה תוטל רק בהתאם להסכמת היישוב? כיצד מוגדרת הסכמת היישוב - ועד היישוב? אסיפת חברים? (לשם ההמחשה, המליאה הקודמת הטילה על תושבי היישוב בת עין אגרה לשם הקמת מערכת ניקוז ביוב בלא לקבל את הסכמת התושבים)
  • האם כל הבנייה תתבצע על ידי המועצה? מה יקרה אם היישוב יטען שהוא יכול לבצע את הבנייה בעלויות נמוכות מאלו של המועצה?
  • איך משכנעים את התושבים שלא מדובר על עוד סוג של ארנונה שתיבלע בעוגת התקציב הכללית של המועצה אלא בכסף ייעודי שישמש רק לבניית מבני הציבור?
  • איך מחליטים לאלו מבנים גובים אגרת ציבור, ועבור אלו מבנים המועצה תצליח לגייס כספים ממשרדי ממשלה, או מתקציבי פיתוח של המועצה(האם יש כאלה?)

יש לציין, שבניגוד ל'דמי כניסה', מס בית כנסת וכד', אגרת מבני ציבור מוטלת לא כמס גולגולת/בית אב, אלא לפי שטח הבית/דירה שבבעלות התושבים.
עוד משפט על כביש 'לב יהודה'
אתמול נערך בגוש עציון סיור של חברת הכנסת שולי מועלם בגוש עציון, בהם הוצגו לה פרוייקטים מרכזיים בהם המועצה עוסקת. אחת התחנות בהן היא ביקרה היא תצפית על התוואי המתוכנן של כביש 'לב יהודה'. העובדה שנושא הכביש נכנס ל'שגרת הסיורים' של אנשי ציבור שמבקרים בגוש עציון, הוא חשוב מאד מאד, אינו מובן מאליו, ויש לזקוף אותו לזכות ראש המועצה דוידי שהתגייס לעניין וכמובן לזכות ועד הפעולה בכרמי צור (כבוד!!)

המשך שבוע טוב, ובקרוב חודש טוב, ושמח!!
אברהם

אין תגובות:

פרסום תגובה