יום שני, 2 ביוני 2014

רשמים מישיבת מליאת המועצה: אייר תשע"ד

תושבים יקרים שלום שלום
ביום חמישי, אור לכג' אייר תשע"ד התקיימה ישיבת מליאה, השישית במספר. על השלחן עלו מספר נושאים בהם המועצה עוסקת. 

העברת המעונות למפעיל חדש - עמותת "רמת דוד" (בהמשך לדיווח קודם על אותו נושא, בדיווח הקודם הסברים על הרקע להעברת המעונות למפעיל החדש)

לקראת הישיבה הועבר לעיוננו ההסכם שנחתם בין המתנ"ס לבין עמותת "רמת דוד". ההסכם מעביר את הפעלת המעונות בגוש עציון לידי העמותה החל משנת הלימודים תשע"ה. ההסכם חל על כלל המעונות למשך 10 שנים (לא תתאפשר הפעלה פרטית של המעון על ידי היישוב - תיקון: לדברי ראש המועצה דוידי, במידה והיישוב לא יהיה מרוצה מהעמותה, תהיה אפשרות להתנתק מהעמותה במעון אחד ללא ביטול כלל ההתקשרות). מבחינת ההעסקה של העובדות (מטפלות, מנהלות), המפעיל ייכנס כמעסיק חדש למעונות. פירושו של דבר שכל העובדות במעונות תפוטרנה על ידי המתנ"ס בתום שנת הלימודים הנוכחית. "רמת דוד" תשקול העסקה של העובדות הנוכחיות, אך היא אינה מחוייבת להעסיק אותן. היא גם לא מתחייבת להעסיק אותן באותם תנאים בהם הן הועסקו על ידי המתנ"ס.
בישיבת המליאה נפגשנו עם נציגים של העמותה, הסמנכ"ל מיכאל דור, המנכ"ל משה שטיין, וחבר הנהלת העמותה יהודה עם שלם. נציגי העמותה הציגו בקצרה את פעילותם בתחום החינוך לגיל הרך ואת ה'אני-מאמין' שלהם. (ראשי העמותה מפעילים באמצעות "רמת דוד" ועמותות נוספות - מערך חינוך מיוחד בביתר-עילית, חינוך לגיל הרך באלעד ובאלקנה, וכן צהרונים במקומות שונים). הם הודיעו שהם מתכננים להיפגש עם נציגות ההורים בכל יישוב, כדי להכיר ולשמוע את ציפיותיהם של ההורים. חברי המליאה העלו שאלות וחששות שונים שעלו בציבור בעקבות המהלך. הרב עמיחי גורדין, נציג אלון שבות, הביע את דאגתו לגורלן של המטפלות, שיש ביניהן עובדות מסורות מאד, והן עלולות לאבד את כל עולמן בעקבות המהלך הזה. אני שאלתי לגבי תנאי ההעסקה של המטפלות, האם המפעיל החדש יתחייב לתנאים שהמטפלות קיבלו בעקבות השביתה (כגון קרן השתלמות), והתשובה שקיבלתי הייתה שלילית.
בעקבות הישיבה שוחחתי עם אחד מחברי המליאה, ובשיחה עלה הצורך שההורים לילדים במעונות, יעלו בפני המפעילים החדשים את דאגתם למטפלות, ואת הדרישה ליחס הוגן ומכבד. יחס הוגן ומכבד פירושו תנאי העסקה כמה שיותר טובים, וכן יציבות ובטחון תעסוקתי למטפלות טובות שעושות את מלאכתן נאמנה. חשוב מאד שהמסר הזה יעבור בפגישות של ועדי ההורים עם המפעיל החדש, וכן שהוא יישמע גם במהלך השנים הבאות עלינו לטובה. אנחנו רוצים שישקיעו במטפלות וישלמו להם בצורה ראויה, כדי שלטווח הארוך אפשר יהיה לבנות כח אדם איכותי במעונות. אנחנו רוצים שיתייחסו למטפלות כאל דמויות חינוכיות, ולא כאל מכונות במפעל לייצור שירותי שמרטפות.

פגישה עם מנכ"ל החברה לפיתוח גוש עציון, אלי בן שימול

נערכה פגישה עם אלי בן שימול, מנכ"ל החל"פ שהגיע חולה ובכל זאת נתן סקירה מרתקת על מגוון הפעילויות של החל"פ. הדגש היה על הפעילות לפיתוח מתחם צומת הגוש. בין השאר כרגע נמצא בתהליכי הקמה קניון שיכלול סניף של שופרסל, ועוד חנויות רבות (מאחורי המבנה של רמי לוי, לכיוון דרום). יש עוד תכנונים רבים ו'עוד היד נטויה'. השופרסל אמור להיפתח לפעולה בעוד מספר חודשים.
אחת השאלות שנשאלו היא סוגיית הביטחון במתחם צומת הגוש שהיא מורכבת לאור העובדה שרבים מאד מבאי המתחם הם מבני דודנו, לא כולם נושאים תעודות 'חסידי אומות העולם'. בנושא זה מעניין אותי לשמוע מה יש לכם לומר - האם אתם מרגישים בעיה בתחושת הביטחון במתחם (תחושת ביטחון בכל המובנים: חבלה/פלילי/הטרדות מפורשות או מרומזות).

ההרס במעלה רחבעם

ראש המועצה, דוידי, תיאר את פעולת ההרס של המנהל האזרחי, שבוצעה בעקבות הודעת המדינה לבג"ץ לפני מספר חודשים. ראש המועצה וסגנו שהו במעלה רחבעם לאורך כל אותו יום, וליוו את המשפחות ברגעיהם הקשים, ואף לאחר מכן - בהשגחה על הציוד. כמו כן, הם דאגו לכך שלכל משפחה יימצא פתרון דיור. בתשובה לשאלתי, דוידי אמר שלא מדובר בפעולת נקם של המנהל בתגובה לפעולות 'תג מחיר' וכדומה, אלא בפעולה שהייתה מתוכננת מזה זמן רב. 

לקראת חג הביכורים

אצלנו, היהודים, מאז ומקדם השמחה והיראה תמיד מעורבים זה בזה. הדבר מודגש ביתר שאת בחג השבועות -  שמחת קבלת התורה מהולה בחרדה גדולה מפני קול ה' שמתגלה אלינו. שמחת הבאת הביכורים למקדש (ביכורי החיטים, שכן הפירות עדיין לא הבשילו), מהולה בחרדה לגורלם של פירות האילן שאיננו יודעים עדיין כיצד יעלו - בעצרת נידונים על פירות האילן. הדבר נכון גם בחיים הפרטיים ובחיי הציבור - שמחת העשייה והיצירה מהולה בדאגה מפני האתגרים שעומדים בפנינו. הפתרון היהודי לבעיה קיים מאז ומקדם - כישראל באו לפני הר סיני הם באו כאיש אחד. גם לקראת ימי הקיץ, בו איש איש מתמודד עם אתגרי גפנו ותאנתו - ישראל היו מתאחדים במקדש, ועולים לרגל לחג השבועות. אני מאמין שגם בחיינו החיבור והיחד הוא סוד ההצלחה, ואני מתפלל שנצליח לעמוד באתגר. 
חג שמח, 
אברהם
אשמח לקבל תגובות, הארות והערות,
אפשר לשלוח לדוא"ל: avrumw@gmail.com
כמובן שאם יש טעויות אשמח לתקן

דובדבן לקינוח:

מי שמחפש פעילות מיוחדת ליום שישי הקרוב, מוזמן לפסטיבל הדובדבנים השנתי בראש צורים מחר בין השעות 10-15
אין תגובות:

פרסום תגובה